עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון

מסביב לשולחן המשחקים - 16+23/11/2014

28/11/2014 10:56
ערן סונדרפן

בשבוע שעבר מזגהאוויר הסוער מנע ממני לפרסם מאמר, אז השבוע, באיחור קל, נכסה את שתי השבתות שעברו.


תמיד שנשאר זמן קצרלמשחק, צריך לשבץ משחק מהיר שכולם שולטים בחוקים שלו. בליל שבת חצי שעה לפני זמןמסיבת הפיג'מות הילדים נזכרו שהם רוצים לשחק, שלפתי את 7 WONDERS מהארון, והתחלנו לשחק.המשחק משוחק בשלושהסיבובים, בכל תחילת סיבוב שחקנים מקבלים ליד 7 קלפים. במהלך הסיבוב שחקנים בוחריםקלף אחד מהיד אתו הם מבצעים פעולה, ומעבירים את השאר לחבר היושב לידם. בעזרתהקלפים השחקנים יכולים לבצע אחת משלוש פעולות, בניה – "לבנות" את המבנהשבקלף ולקבל את היכולות שלו, בכדי לבנות מבנה שחקן צריך, בדרך כלל, משאבים אותםהוא יכול לכרות מקלפים קודמים שיש לו או לרכוש מאחד השחקנים שיושב לידו. בכללבמשחק השחקן נמצא באינטראקציה רק עם היושבים לידו, מהם הוא יכול לקנות סחורות ולהילחםבסוף כל סיבוב. הפעולה השנייה ששחקן יכול לעשות זה לזרוק את הקלף ולקבל 3 מטבעותמהקופה, ודבר אחרון שניתן לעשות זה לבנות את הפלא עולם האישי שלך, המופיע על גביהלוח. פלאי העולם לא גורמים לך להיות חזק יותר, ולכן אין פלא עולם שטוב יותרמהשני, אלא נותנים לך כיוון אסטרטגי לאיזה כיוון לשאוף במשחק.


הקלפים במשחק מתחלקיםל- 7 סוגים: משאבים פשוטים (חום), משאבים יוקרתיים (אפור), קלפים שמסיעים במסחר(צהוב), קלפי מלחמה (אדום), קלפי טכנולוגיה (ירוק), מבנים שמעניקים ניקוד (כחול),וקלפי ניקוד בסוף משחק (סגול).


מכניקה זו של המשחק,בה כל השחקנים מבצעים פעולה באותו זמן, גורמת למינימום זמן המתנה, ובעקבות כךלמשחק מהיר. וכאשר השחקנים מכירים היטב את הקלפים המשחק יכול לקחת גם פחות מחצישעה.

הבעיה העיקרית שלהמשחק היא שאין בו מספיק בשר, ואחרי כמה משחקים ההכרות עם הקלפים משעממת. לכן הואטוב לשליפה מידי פעם אבל לא כל שבת. בכל מקרה, אחרי תקופה ארוכה שבה לא שיחקנו בוהוא היה מרענן מאוד.אז ללונה פארק איאפשר ללכת בשבת, אבל הילדים מסתפקים בלבנות את הפארק שלהם ולהרוויח כסף ממבקריםשונים, המשחק הגיע לשולחן גם בשבת האחרונה וגם בשבת שעברה.


במהלך המשחק השחקניםבונים לונה פארק, מיצרים זבל, מפנים את הזבל, מארחים מבקרים בפארק, ומרוויחים כסף.השחקן שלו מרב הכסף, אחרי תשלום הקנסות על הזיהום אוויר, מנצח.


בתחילת המשחק כל שחקןמקבל סט קוביות, על הפאות השונות של הקוביות יש סמלים המיצגים את הפעולות השונותששחקן יכול לבצע בתורו. בספירה עד שלוש, השחקנים מתחילים לזרוק את הקוביות, כלהשחקנים מבצעים את הפעולה ביחד ללא המתנה וכמה שיותר מהר, אחרי כל זריקה, שחקןיכול להניח קוביות שהוא רוצה לשמור על קופת החיסכון שלו, ולזרוק את הקוביותהנותרות מחדש. ברגע ששחקן סיים והניח את קל הקוביות על קופת החיסכון הוא ממהר לקחתאת אריח השחקן הראשון, וכן הלאה. השחקן שנשאר אחרון יכול לזרוק רק 3 זריקות מהרגע שנלקחהאריח שלפני אחרון.


בעזרת הקוביות ניתן,לבנות מתקנים, לבנות דוכנים, לקבל מבקרים, להגדיל את שטח הפארק, לבצע קלף משימה,או לנקות את הזבל. האריחים של השחקנים הראשון והשני מעניקים גם הם אפשרות להתפטרמהזבל, בעוד האריח של השחקן האחרון מעניק לו 2 זבל בחינם. המשחק נמשך במשך 6סיבובים  כך שהוא מהיר מאוד.


במשחק בשבת האחרונהקרה את אשר יגורתי, והחל ויכוח בין הילדים לגבי מי סיים ראשון ולקח את האריח השחקןהראשון, בסופו של דבר התחלנו את הסיבוב מהתחלה.


המשחק מעניין מאוד,והילדים ממש אוהבים אותו, הבוקר, יום שישי, שאמרתי לבתי שהיא צריכה לבחור משחק לשבתכי אנחנו נוסעים, היא בחרה בו שוב, למרות שהיא הפסידה בפעם האחרונה. קלפי המשימותהשונים נותנים כיוון לאן לשאוף לאורך המשחק, אבל גורמים לפעמים לשני שחקנים ללכתעל אותם דברים. הדוכנים משפרים את היכולות של השחקנים, אבל חוקי המשחק מגבילים אתהיכולת להגיע לכוחות בלתי אפשריים לריסון. משחק שכייף לשחק, נראה מדהים וגורם לכלהמשפחה להפעיל את המוח.בן השלוש רצה גם לשחקאז הוצאתי מהארון את BURG APPENZELL  שהתאים גם לבת השש. במשחק לכל שחקן יש ארבעעכברים המנסים לאסוף סוגים שונים של גבינות. בכדי לאסוף גבינה השחקן צריך להעמידברגע נתון שתי עכברים על אותו סמל. זה יכול להיות מתי שהוא בתור שלו או אפילו בתורשל שחקן אחר. הלוח, המעוצב בצורת טירה עם אין סוף גגות, מכוסה מכל עבר והשחקניםמרימים את הגגות בכדי לראות מה יש מתחת, ולאחר מכאן הם יכולים להזיז את העכבר שלהםלמקום הרצוי להם. בסוף כל תור של שחקן הוא מבצע דחיפה של חלקים וכך בעצם משנה אתהמיקום של האריחים.


המשחק הוא שילוב שלהמבוך ומשחק הזיכרון, יש אפשרות לתקוע משתתפים ולהשליך את העכברים שלהם לצינוק.מאז השבת הבן שלי רוצה שוב ושוב לשחק בו. רמת הקושי של המשחק ניתן לשינוי בקביעהפשוטה של כמות הגבינות שצריך לאסוף. המשחק מעוצב בצורה מדהימה, והוא כייף לכל המשפחהולילדים בפרט.אין שבת שבה אני לאמנסה לדחוף משחק של סטפן פיילד לשולחן. הפעם נפל בגורל תורו של "המחסן"כפי שאנו קוראים לו בעברית.


השחקנים מנהלים מחסןסחורות, הם רוכשים חוזים במכירה פומבית וקונים את המוצרים הנדרשים בנמל שוב במכירהפומבית. שיטת המכירה פומבית במשחק יחודית, בתחילת כל סיבוב נפתחים קלפים על הלוח,השחקן הראשון ואחריו כל שחקן בתורו מניחים אחד משלושת הפועלים שלהם ליד אחדהקלפים. הראשון שהניח לו זכות הראשונים לקנות, המחיר שישלם תלוי בכמות האנשיםשהונחו על הקלף, כך יוצא שככל שיש יותר דרישה לקלף המחיר שלו עולה. מנגד שחקניםגורמים לקלפים לעלות יותר בכדי ששחקן לא יוכל לקנות את הקלף או לחילופין ישלםיותר. במידה ושחקן פרש והחליט לא לקנות את הקלף השחקן הבא שהניח מקבל את הזכותלרכוש את הקלף במחיר כמות האנשים העומדת כרגע על הקלף.


למרות שהמוצריםיוצאים מהשק בצורה אקראית, והקלפים נפתחים גם הם כמעט בצורה אקראית, אין מזל במשחק!שכן את חבילת הקלפים מחלקים לארבע חבילות המסומנות מראש, קח שדברים מסוימים לאיצאו מוקדם מידי. מנגד כל המשאבים יוצאים במהלך המשחק, כך שבמידה ואתה צריך משאבירוק אתה יכול לדעת האם יש עוד כן או לא.


המשחק הפשוט ביותר שלסטפן לדעתי אבל מאתגר מאוד. זכיתי לראות חבורה של תיכוניסטים שיושבים ומחשבים כלפעולה על השקל וזה היה ממש מחמם את הלב. אנחנו נהנים מאוד ממנו, ואין ספק שהוא עודיחזור לשולחן פעמים רבות.כאשר הילדים הקטניםמתפזרים ורק הגדול נשאר אפשר לעבור למשחקים שמתאימים יותר לגיל שלו, Clash of Cultures הוא משחק שתמיד בסופו יש לי הרגשה שאנימחמיץ משהוא. זה משחק בנית ציוויליזציה  מהטוביםשיש לי בבית, השחקנים מתחילים את המשחק על אריח עם מתיישב אחד וכפר קטן. ומנסיםלהתרחב על המפה, שבחלקה הגדול נסתרת כך שאין לך מושג מה מצפה לך. 


לכל שחקן לוחטכנולוגיות גדול אשר ניתן ללכת בו בכמעט אין סוף של דרכים. 

הטכנולוגיות עצמםמחולקות לשלוש צבעים, שחור – כלום, כחול – תרבות, צהוב – שמחה. וכל בניה שלטכנולוגיה מעניקה לך בנוסף ליכולת הפשוטה גם סמן מתאים אתו אפשר להשפיע על מגווןדברים. הכפרים עצמם גדלים במהלך המשחק על ידי בנית מבנים, המשפרים את היכולות שלכל כפר.


המשחק משוחק במספרמוגבל של סיבובים, ובסוף המשחק השחקנים מקבלים נקודות על טכנולוגיות, גודל הערים,קלפי משימות שביצעו, פלאי עולם שבנו ועוד.


תמיד שמסיימים אתהמשחק אני מרגיש שלא עשיתי מספיק, ושאם היה עוד תור היה אפשר לעשות עוד הרבהדברים. אני חושב שפשוט עוד לא הצלחנו להבין עד הסוף איך להעצים את המנוע של המשחק,מה שאומר שצריך לשחק שוב ושוב בכדי להתפשר. וכל עוד אני מרגיש שיש עוד מה לעשות זהאומר שהמשחק שווה כל שקל.


 

את DICE MASTER שיחקנו שלוש פעמים בשתי השבתות, בעיקר בכדילהכיר את המשחק. ואפשר בהחלט להגיד בתום המשחק השלישי שהחוקים הבסיסים שלו לאמורכבים בכלל, מנגד היכולות של הדמויות הופכות את המשחק למורכב יותר ומהנה לאפחות.


נכון להיום יצאו שתיסטים למשחק בעולם של MARVEL בחודש הבאיוצא סט ביקום של Yu-Gi-Oh עודסטים צפויים לצאת בעולם של Dc comics ו- D&D.


MASTER הינו משחק של איסוף קלפים וקוביות, בחבילת הבסיס מקבלים רק 8 גיבורים (לכל אחד 3 קלפי יכולת שונות) ו-2 קוביות לכל אחד. כל שחקן לוקח 4 גיבורים את הקוביות ובמהלך המשחק מנסה לגרום ל- 10 או 15 או 20 נזק לשני תלוי באורך וקושי המשחק אותו רוצים לשחק. שחקן בתורו שולף משק 4 קוביות, וזורק אותם, במידה והוא רוצה הוא יכול לזרוק את כולם או חלק מהם פעם נוספת, לאחר מכאן הוא יכול בעזרת הקוביות לרכוש קוביות של הדמויות שבחר לעצמו, או, במידה ויש לו לזמן גיבור לשדה הקרב. 


יחידות בשדה הקרב יכולות לתקוף את היריב, במידה ויש ליריב יחידות שלו בשדה הקרב הוא יכול לשלוח אותם לחסום (כמו מג'יק) יחידות שנחסמות לגמרי מוסרות משדה הקרב לרזרבה, יחידות שלא נחסמות לגמרי נשארות בשדה הקרב, יחידות שלא נחסמות כלל מוסרות לאזור קוביות המשומשות. כאשר נגמרות לשחקן הקוביות בשק הוא ממלא את השק בקוביות מאזור הקוביות המשומשות. וכן הלאה.


אנחנו נדבקנו במחלה של DICE MASTER, קנינו 60 שקיות של הסט הראשון בכדי להעצים את כמות הקלפים והקוביות, והסט השני כבר פה על שולחננו וכבר מתכוננים לקרב של השבת הקרובה.


אתם מוזמנים  להצטרף לקבוצה שלנו בפייסבוק – שם אנו מבצעיםהחלפות ודנים באסטרטגיות של גיבורים ושל המשחק:


https://www.facebook.com/groups/1465555580385397/
אז שתהיה לכם שבת שלום רבת משחקים!
ערן
כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה:


הקלד את המספר המופיע בתמונה: